Výroba stlačeného vzduchu

logo D-Ex info@dex.sk | +421 2 5729 7421
 • Automobilový priemysel

  Či už ste nadnárodný automobilový gigant alebo začínajúci subdodávateľ, máme pre vás technológiu, ktorá uspokojí vaše potreby v automobilovom priemysle. Od presného merania pohybu na linke, cez testovanie motorov, lakovacie kabíny až po skladovacie priestory a monitorovanie kvality vzduchu (HVAC). Automobilový priemysel je čoraz viac prepojený s inými odvetviami, ako je napríklad výroba batérií, palivových článkov, ako aj polovodičový priemysel.

  Výroba stlačeného vzduchu

  Stlačený vzduch je dôležitou súčasťou mnohých priemyselných procesov. Ovplyvňuje kvalitu procesu a konečného výrobku. Navyše stlačený vzduch je často najväčším spotrebiteľom elektrickej energie v prevádzke. Keďže dôležitosť čistého a suchého stlačeného vzduchu - a s tým spojené náklady - je taká vysoká, jeho starostlivé riadenie a monitorovanie sa stáva kritickou úlohou pre každý závod. Jedným z najdôležitejších parametrov súvisiacich s kvalitou stlačeného vzduchu je rosný bod. Pomocou stabilného merania rosného bodu môžete zabrániť nadmernému vysušovaniu procesu, čím ušetríte energiu, prípadne ochránite zariadenie pred koróziou.

  Meranie rosného bodu v kombinácii s meraním tlaku ponúka ďalšie jedinečné výhody. Keď sa údaje o rosnom bode skombinujú s aktuálnym procesným tlakom, prepočty na atmosférický tlak alebo ppm sú k dispozícii online, takže informácie nie sú nejednoznačné. Regulačné požiadavky na tlakový plyn sa tak dajú splniť rýchlo a jednoducho. Spoločnosť Vaisala ako prvá uviedla na trh výrobok špeciálne navrhnutý na splnenie tejto potreby. Prevodník rosného bodu a tlaku Vaisala DPT146 je obzvlášť vhodný pre náročné aplikácie stlačeného vzduchu.

  Čím merať rosný bod?

  Meranie rosného bodu v lakovniach

  Aby sa minimalizovali chyby a nedostatky, moderné lakovne používajú reguláciu teploty a vlhkosti v prostredí lakovne, ale aj meranie rosného bodu farby, aby rosný bod bol nižší ako teplota zariadenia, na ktoré sa farba nanáša, aby pri striekaní farby na chladný povrch nedochádzalo k zrážaniu vody, a tým k vytváraniu plôch s rôznymi odtieňmi farby. Okrem snímačov teploty a vlhkosti na kontrolu prostredia ponúka spoločnosť Vaisala aj prevodníky, ktoré možno použiť na kontrolu rosného bodu farby, aby pri nanášaní farby nevznikali problémy s kondenzáciou.

  Stlačený vzduch je dôležitou súčasťou mnohých priemyselných procesov. Ovplyvňuje kvalitu procesu a výsledného produktu. Navyše stlačený vzduch je často najväčším spotrebiteľom elektrickej energie v závode. Keďže význam čistého a suchého stlačeného vzduchu - a náklady s ním spojené - sú také vysoké, jeho starostlivé riadenie a monitorovanie sa stáva kritickou úlohou pre každý závod. Jedným z najdôležitejších parametrov súvisiacich s kvalitou stlačeného vzduchu je rosný bod. Pomocou stabilného merania rosného bodu môžete zabrániť nadmernému vysušovaniu procesu, čím ušetríte energiu a ochránite zariadenia pred koróziou.

  Ako merať rosný bod v lakovniach ?

  Simulácia namáhania automobilových bŕzd

  Zkušební stolice pro testování namáhaní brzd

  Brzdy automobilu sú jedným z kľúčových prvkov vozidla, ktoré zabezpečujú bezpečnosť vodiča a ostatných účastníkov cestnej premávky. Je dôležité, aby boli brzdy spoľahlivé a poskytovali dostatočný brzdný účinok v rôznych situáciách a podmienkach. Preto sa na vývoj a testovanie nových typov bŕzd používajú rôzne metódy na simuláciu namáhania bŕzd v rôznych podmienkach. Jednou z metód simulácie namáhania bŕzd je takzvaná dynamická simulácia, pri ktorej sa používa špeciálne skúšobné zariadenie na simuláciu jazdy vozidla v rôznych podmienkach.

  Takéto skúšobné zariadenie zahŕňa presné snímače rýchlosti a otáčok. Toto meranie sa môže vykonávať pomocou absolútneho enkodéra s vysokou toleranciou striedavého zaťaženia hriadeľa a odolného voči extrémnym zmenám teploty alebo vibráciám. Prenos údajov do systému možno zabezpečiť pomocou mnohých komunikačných protokolov, pričom inštaláciu uľahčuje široká škála montážneho príslušenstva. Malý priestor nemusí byť prekážkou používania, k dispozícii sú vysoko kompaktné vyhotovenia s 36 mm puzdrom a stupňom krytia až do IP69K.

  Ako snímať otáčky a rýchlosť?

  Meranie prietoku granúl na lisovanie plastov

  Plastové granule

  V moderných automobiloch sa vo veľkej miere používajú plasty, ktoré sú ľahšie a lacnejšie ako kovy. Základnou surovinou na lisovanie plastov sú zvyčajne plastové granule. Na zabezpečenie kvality plastových výrobkov je dôležité merať množstvo granúl v každej dávke.

  Jednou z možných metód merania je senzor MF3000, ktorého princíp merania je založený na Dopplerovom efekte. Senzor vytvára mikrovlnné pole vo vnútri potrubia. Tieto mikrovlny sa odrážajú od pohybujúcich sa častíc. Zmenou frekvencie a amplitúdy odrazených vĺn senzor vyhodnocuje aktuálny prietok. Nadväzujúci prevodník môže hodnoty prietoku konvertovať na analógový signál 4-20 mA, impulzný signál alebo na komunikáciu RS-485. Výhodou snímača MF3000 je jednoduchá inštalácia a spoľahlivé meranie. Robustná konštrukcia umožňuje bezpečnú prevádzku aj v náročných podmienkach.

  Ako merať prietok granúl?

  Ďalšie odvetvia


  Novinky