Koordinácia pohybu plniacich a stáčacích liniek

logo D-Ex info@dex.sk | +421 2 5729 7421
  • Potravinárstvo, nápoje

    Spracovanie potravín sa vzťahuje na výrobu, spracovanie a predaj potravín. Nápojový priemysel zahŕňa výrobu nealkoholických a alkoholických nápojov od ich spracovania až po predaj. Tieto odvetvia zahŕňajú rôzne kroky, ako je zber surovín, spracovanie, balenie a distribúcia výrobkov.

    Koordinácia pohybu plniacich a stáčacích liniek

    Plnicí linka

    Automatické plniace a stáčacie linky sú nepostrádateľnou súčasťou nápojového a potravinárskeho priemyslu, kde presnosť a spoľahlivosť hrajú kľúčovú úlohu. Tieto linky sú navrhnuté na plnenie obalov, a enkódery sú tu dôležitým prvkom, ktorý umožňuje týmto strojom pracovať vysoko efektívne.

    Enkodéry umožňujú riadiť polohu a rýchlosť stáčacieho ramena, čo je zásadné pre dosiahnutie konzistentného výsledku pri plnení a zatváraní obalov. Nemenej potrebné je tiež polohovanie produktov a rýchlosť posuvu, ktoré musia byť úplne synchrónne a presné, aby nedochádzalo ku kolíziám.

    Automatizácia plniacich liniek môže byť realizovaná s využitím absolútnych enkóderov v celonerezovom prevedení. Táto kombinácia zaisťuje odolnosť voči kyselinám a zásadám, ktoré sú často používané v nápojovom a potravinárskom priemysle. Enkodéry môžu komunikovať protokoly SAE J1939, SSI, RS485, PROFIBUS, CANopen, CANopen Lift, PROFINET, EtherNet/IP, EtherCAT alebo Universal IE.

    Ako koordinovať pohyb plniacich liniek?

    Meranie kyslíka v obaloch výrobkov

    Baktérie prítomné v prirodzenom prostredí človeka, podobne ako kyslík vo vzduchu, spôsobujú, že sa potraviny po výrobe rozkladajú (kazia). Aby sme predĺžili trvanlivosť potravín alebo iných biologických látok, odstraňujeme prítomnosť baktérií (sterilizácia, zmrazenie, naloženie do alkoholu atď.) alebo znižujeme množstvo kyslíka (balenie v ochrannej atmosfére, redukcia kyslíka v skladoch alebo redukcia kyslíka v sklenených alebo plastových obaloch.

    Spoločnosť Tec Sence vyvinula špeciálny tlačený terčík, ktorý možno umiestniť do obalu tak, aby sa jeho osvetlením cez priehľadný obal zistila prítomnosť kyslíka v obale bez jeho poškodenia. Táto technológia sa môže použiť na predĺženie obmedzenej životnosti potravín umiestnených v týchto obaloch, keďže tesnosť nie je vždy 100 %, a môže sa použiť na zabezpečenie vyradenia potravín zabalených v obaloch, ktoré sa už začali kaziť v dôsledku prítomnosti kyslíka.

    Ako na meranie kyslíka v obaloch?

    Ďalšie odvetvia


    Novinky